Mayıs 29, 2013

Okuduklarım #3 Uçurtma Avcısı- Khaled Hosseini


 'Senin için bin tane olsa yakalarım', cümlesi ile başlayıp, biten bir kitap. Yine okumakta geç kaldığım bir kitap. Emir ve Hasan birbirlerine kardeşten de öte bir sevgiyle bağlı iki çocuk. Onları ayrı kalmak zorunda bırakan ahlak kuralları, kıskançlık ve daha bir sürü neden..

 Hasan'ın en içten gelen o Emir ağa deyişi bana kendini nasıl sevdirdiyse, bu sevgiyi kullanabileceğini gören Emir, bir o kadar sınır çizdirtti kendine. Aslında her şey küçük bir çocuğun, babasına kendini sevdirme çabalarıyla başladı. Başta her şey bu kadar masumken, verilen değerlerin kıymetinin bilinememesinin getirdiği sonla olaylar başlıyor.

 Hani konuşurken kader deyip savuştururuz ya aklımızdan bazı şeyleri. Hani kısmet deriz. Bu roman tamamen kader işte. Her yaşanan olay aslında bir öncekini yaşamandan kaynaklı. Ne yaşattıysan onunla alakalı..


  Ben okurken büyük keyif aldım. Hala benim gibi okumakta gecikenler varsa sözüm onlara. Şimdi bırakın her şeyi. Çayınızı demleyin ve kendinizi Emir ile Hasan'ın hikayelerine bırakın.. Keyifli okumalar :)


Ona imreniyordum. Onun sırrı açığa çıkmıştı. Dile dökülmüştü. Üstesinden gelinmiş, icabına bakılmıştı. Ağzımı açtım, az kaldı ona her şeyi anlatıyordum..

Durdu. Bana döndü.'Burası hiç de korunaklı değil. Yiyecek yok, giysi yok,içecek su yok. Buradaki en bol şey , çocukluğunu yitirmiş çocuklar.

İşte o an, aklıma yine basmakalıp deyişlerden biri geldi: Odada bizimle birlikte soluk alıp veren, terleyen bir şey daha vardı: geçmiş.

''Şöyle dedi: ' Çok korkuyorum.' Neden, diye sordum. 'Öyle mutluyum ki, Doktor Resul. Böylesine büyük, müthiş bir mutluluk, insanı korkutuyor.' Yine nedenini sordum, şöyle dedi: 'Senin bu kadar mutlu olmana, ancak senden bir şey almaya hazırlandıkları zaman izin verirler.' Hemen onu susturdum: 'Hişşt, hadi ama. Saçmalama.' '' 

Emir, toplumun onayladığı, meşru parça; miras aldığı bütün maddi ve manevi değerlerin, bedel ödememe ayrıcalığının varisi.

'Senin için bin tane olsa yakalarım.'


             -Zeze

2 yorum:

  1. okurken aglamaya baslayip, ara verip, tekrar elime aldigim kitapti.. gec kalmak diye birsey yok bence.. bazi kitaplar zamanini bekliyor... belli ki bu da sizin icin oyle olmus...

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Çok etkiledi beni de gercekten.. Her seyiyle unutulmayacak bir kitapti. Dediginiz gibi belki de zamanini bekledi benim icin bu kitap. Yillar once okusam anlamayacaktim belki de bu kadar islemeyecekti..

      Sil

Senin de bu konu hakkında bir yorumun var mı ? Haydi paylaş benimle :)