Ağustos 11, 2015

Elveda Haziran- Sarah Jio


Sanırım Sarah Jio kitaplarından en sevdiğin hangisi deseniz Mart Menekşeleri derdim. Taa ki bu romanını okuyana kadar.

 İtiraf etmeliyim bundan once çıkan Agapi romanını okumadım. Genelde yazdığı aynı çizgideki konu yüzündendi bu tercihim. Tabii bir de basıldığı yayınevi yüzünden. Arkadya’ya o kadar alışmışım ki hiç hoşlanmamıştım kapağından. Biliyorum çok saçma bir sebep ama ne yapayım ^.^  Elveda Haziran’ı ise büyük bir hevesle aldım.
Tam da haziran sonuna denk getirerek müthiş bir zamanlama ile okudum. Hem de çok sevdiğim, benim için ikinci adı huzur olan teyzemin yazlığı Sapanca’da.

 Jane kendi hayatını kurmuş ve her şeyini oturtmuş olan bir kadın. Parası var. Şehrin en güzel yerinde bir evi var. Aynı zamanda hayatında birçok darbe aldığı yaraları var. Bir gün çok sevdiği teyzesinin ölüm haberiyle beraber onun yaşadığı ve bir zamanlar kendinin de bulunduğu kasabaya gider. Teyzesinin o çok sevdiği, hayallerle dolu kitabevine. Mavi Kuş Kitabevi June için çok büyük anlamlar taşır. Küçük kız kardeşiyle oynadığı oyunlar, teyzesinin onlara okuduğu hikayeler… Yalnız buraya dönerken onu bekleyen çok büyük sınavlar olduğunu da ancak kısa sure sonra farkına varıyor. Bunları çözümlemeye çalışırken yaşadıkları, teyzesinin geçmişten gelen gizli bebeğini bulmak istemesi, kız kardeşiyle verdiği savaş hepsine  tanık oluyoruz. Bu sefer ben sonunda şaşırdım. Genelde ilk kitabından sonra ben hep ne olacağını en azından biriyle diğerinin bağı çıkacağını tahmin ediyordum. Fakat bu sefer en ufak tahminim yoktu. Özellikle bunu çok sevdim.

 Umarım bundan sonra çevrilecek olan romanı da beni bu denli etkiler :)


                                                                                               -Zeze

2 yorum:

  1. Agapiyi bende almadım Zeynepcan seninle aynı sebeplerle :) Bu kitabını da alamadım daha yetişemiyorum artık hangi birini alsam diye hep aç kalıyorum -.- kilo da veremiyorum :D

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Yerim seni ^.^ Bunu oku bence canımcım daha değişik gibi geldi bana hoşuma gitti :)

      Sil

Senin de bu konu hakkında bir yorumun var mı ? Haydi paylaş benimle :)