Ana içeriğe atla

Sema Kaygusuz- Barbarın KahkahasıSema Kaygusuz ile tanışma merasimimi bu romanıyla yaptım. Son zamanlarda okuduğum romanların hepsi farklı noktalardan büyüttü beni. Özellikle Ütopik romanlara olan sevdamı keşfetmeme neden olan kitaplar okudum. Onların üzerine okuduğum Kaygusuz romanı da bambaşka bir dünyaya çekti beni.


 Yazın kafanızı dinlemek için ailenizle veya sevgilinizle veya tek başınıza gideceğiniz bir motel hayal edin. Küçük bungalovlardan oluşan, denize nazır isterseniz de hamaklarında vakit geçirebileceğiniz küçük bir motel. Yazar adeta bir dünya yaratıyor sizin için bu motelden. Kişisel hesaplaşmalar, huzursuzluklar, taşınan yüklerin ağırlıklıklarıyla bir yolculuğa çıkartıyor sizi.

 'Roman kahramanı, başka bir roman kahramanına konuşurken bile, bir yanıyla okura yöneliktir. Kendini okura dinletiyordur. Tanış çıkacağı birine... Edebiyatın bu oyunbozan yanını hala hayretle karşılıyorum.' demiş bir röportajında Kaygusuz. Bütün roman bu değerlendirmenin doğruluğuyla akıyor.

 Her karakter aslında bir toplumun bireyi. Sahilde vakit geçiren Melih ve İsmail, Ozan'ın av tutkusu peşinde ne yapacağını bilemeyen çaresiz Serpil, Eda'nın erotizm tanımlamaları, Alikar'ın Kuran'a olan gizl düşüncesi.. Bir motel bir dünya haline getirilmiş. Bize sadece arkamıza yaslanıp okumak bırakılmış. Yalnız aralara serpiştirilmiş gerilim yaratan anların kattığı heyecanı da belirtmem gerekir.

 Kısacası tadı damağımda kalan bir ilk Kaygusuz romanı oldu Barbarın Kahkası. Diğer kitapları ile tekrar sohbete oturacağım. Düşündüğüm Yere Düşen Dualar. Sizin önerebileceğiniz romanlarını da duymak isterim :)

                                                                           -Zeze

Yorumlar

Yorum Gönder

Senin de bu konu hakkında bir yorumun var mı ? Haydi paylaş benimle :)

Bu blogdaki popüler yayınlar

Okuduklarım #1 Her Kalp Kendi Şarkısını Söyler- Jan-Philipp Sendker

Sonunda kitabımı bitirebildim. Ve işte buradayım :) Bu muhteşem kapak tasarımı sayesinde aldım kitabı. Bir arkadaşımın da dediği gibi o kadar estetik ki kapak tasarımı, her bulunduğun ortama uyabilecek kapasitesi var. Şaka bir yana gerçekten kahvenin yanında iyi giden bir kitap oldu. Çenem çok düşmeden hemen kitabın konusuna geçiyorum :)
 Burma'da yaşayan iki gencin aşklarını anlatıyor bu hikaye. U Ba adlı yaşlı, eski kitaplari toparlamayi seven bir Burmalı'nın ağzından anlatılıyor. Kahramanlarımız; Tin Win ve Mi Mi. Biri görme yeteneğini kaybetmiş bir diğeri ise yürüme şansını hiç yakalayamamış iki çocuk. Çocuk dedim. Çocuklukta başlamış aşkları çünkü. Tin Win annesinin onu terk etmesinden birkaç sene sonra görme duyusunu yitiriyor. Mi Mi ise kendi ağırlığını taşıyamayan minik ayaklarla geliyor dünyaya. İki miniğin yolları manastırda kesişiyor. Ve hikayeleri başlıyor..
 Tin Win Mi Mi'nin ayakları oluyor; Mi Mi Tin Win'in gözleri... Burma'yı birlikte baştan başa …

Kalp Şeklinde Kitap Ayracı Yapımı

Kitabın konusuna göre kitap aralığı kullanma gibi bir takıntım vardır benim. Çok küçükken başlamıştı bu ben de. Hala da devam eder. Yünlerden, yapıştırmalardan aklınıza gelebilecek her türlü malzemeyle şansımı bir feda denemişimdir. Çocukken başlamıştım koleksiyonuma da işte. Şimdi başka şeylere de rastladım internet ortamında ve deneyip sizinle paylaşmak istedim. :))

 Bu kalp şeklindeki aralıklar için gerekli olanlar ise sadece;

- istediğiniz boyutta, kare şeklinde kestiğiniz karton, kağıt (tamamen zevkinize kalmış),
- makas,
-cetvel.
 işte bu kadar :)

Kolay gelsin, iyi seyirler :))
                                                                                                                               -Zeze

Handan- Ayşe Kulin

Gerçekten zıtlıklarla dolu bir bünyem var. Bazen hiç okuyamıyorum. Gerek çok yorgun eve gelişimden gerekse hiç içimden gelmediğinden. Evet benim de içimden kitap okumak gelmeyebiliyor :(  Ama gelin görün vize haftalarımda onlarca kitap bitiriyorum. İnat değil mi çalışmayacağım