Temmuz 03, 2013

Ahmet Hamdi Tanpınar- Saatleri Ayarlama Enstitüsü

 Sonunda kargom bugün geldi ve benden mutlusu yok :) Ahmet Hamdi benim favori yazarlarımdan biridir. Buna Beş Şehir romanını okuduktan sonra karar vermiştim. Daha sonra Huzur geldi. Kalbimin baş köşesine oturdu. Mahur Beste ve Sahnenin Dışındakiler'de aynı derece keyifliydi. Veee şimdi aylardır okumayı en güzel zamana bıraktığım Ahmet Hamdi kitabı; Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Kitap Kardeşliği ile beraber okunuyor :) Var mı benden mutlusu ?
 Kitabımı bitirir bitirmez yorumumu yapacağım :)-Zeze

2 yorum:

 1. Merhabalar,
  Tanpınar'ın en sevdiğim kitabı "Saatleri Ayarlama Enstitüsü"dür. Hem ince ince dokundurur, hem de güldürür. Kitabın başlarında bir yerlerde demokrasinin ülkemize defalarca gelişi ve habersizce çekip gitmesiyle alâkalı muzip bir yorum vardır ki aklıma geldikçe gülerim.
  "Huzur" ise benim favorilerimden biri değil, çünkü yazarın oldukça büyük bir başarıyla yarattığı huzursuzluk ortamı, huzurumu kaçırıyor :) Yine de romanın sonlarında bir yerler zannederim İhsan, bir İran halısından bahseder ve aşağı yukarı şöyle der, "Eğer bir İran halınız varsa ve aklınıza onu satmak gelmişse, mutlaka satın; çünkü bu fikir bir kez oluştu mu, o halı er geç bir gün satılacaktır." Ben hayatımdaki birçok konuda bunun doğru olduğunu gözlemledim. Birini ya da bir şeyi gözden çıkarttım mı, er geç bir yol ayrımına ulaşılıyor.
  Elinizde oldukça keyifli bir kitap var, tadını çıkartmanız dileklerimle :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuzu ne yazik ki yeni gordum. Ne kadar guzel anlatmissiniz aslinda 'yazarin oldukca basarili sekilde yarattigi huzursuzluk ortami' kendimi oyle hissettigim bir anda okumustum. Bu yuzden bas kosemde o vardi mutlaka. Ama Saatleri Ayarlama Enstitusu bittikten sonra fikrim degisti. Diger yazimda da bahsettim. Sembolist tarzini romanda benimsemesi o kadar guzeldi ki... Hele Halit Ayarci ile tanistiktan sonra su gibi akti gitti cumleler.. Gercekten cok ama cok keyifliydi :)

   Sil

Senin de bu konu hakkında bir yorumun var mı ? Haydi paylaş benimle :)